لزوم انجام آزمایشات و بررسی های پیش از ازدواج

از آنجایی که بعضی از مشکلات و اختلالات سلامت هر یک از زوجین در صورت عدم اطلاع قبلی طرفین از مشکل مذکور میتواند موجب اعاده حق طلاق شود،آزمایشات پیش از ازدواج برای هر زوج متقاضی الزامی است.

آزمایشات پیش از ازدواج ،مجموعه آزمایشاتی است که به بررسی چندین مورد از سلامت زوجین اعم از موارد زیر می پردازد. توجه داشته باشید که هر زوج برای تشخیص مشکلات سلامتی دیگر نیازمند به ارائه شرح حال کامل به پزشک و درخواست آزمایشات تکمیلی است.

آزمایشات و مراحل مربوطه به ازدواج شامل :
۱- آزمایش عدم اعتیاد از زوجین؛ اعتیاد به عنوان یک معظل اجتماعی است و تأثیرات سویی که بر ادامه طرفین ازدواج یک زندگی دارد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
۲- بررسی بیماری سیفلیس برای زوج ؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است.
۳- بررسی زن و مرد از نظر تالاسمی؛ تالاسمی یک نقص ژنتیکی است که به دلیل شیوع بالای آن در بین زوجین مورد توجه قرار می‌گیرد.
۴- تزریق واکسن کزاز برای خانم‌ها.
۵- گذراندن کلاس مشاوره تنظیم خانواده.

برگه ی ازمایش یک ماه اعتبار دارد
آزمایش های ازدواج در نگاه اول یک عمل پر هزینه به حساب می آیند ولی با انجام این ازمایشات تا حدود زیادی خیال زوجین راحت می شود. بسیاری از زوج های جوان تا زمانی که برای گرفتن وقت برای زمان عقد رسمی به محضر مراجعه نکرده اند از این آزمایشها اطلاعی ندارند و وقتی در برابر آن ها این آزمایش ها به عنوان پیش شرط قرار می گیرد کمی دچار اضطراب و نگرانی می شوند.

هنگامی که زوجین به دفترخانه برای تعیین زمان عقد مراجعه می کنند به آن ها یک  برگه معرفی نامه داده می شود تا با در دست داشتن آن به آزمایشگاه های مخصوص و معتبری که لیست آن ها در  همه ی دفترخانه موجود است مراجعه کنند.این آزمایش ها شامل بررسی تست  اعتیاد و تالاسمی می شود و در کنار آن تزریق واکسن کزاز برای عروس خانم ها هم انجام می شود. چنانچه مسئولان آزمایشگاه تشخیص بدهند که فرد نیاز به انجام آزمایش های دیگری را  دارد ، او را به مراکز دیگری ارجاع می دهند تا بررسی های تخصصی تر توسط ان ازمایشگاه انجام شود.این آزمایش ها از زمان صدور فقط یک ماه اعتبار دارند و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه  از اعتبار این ازمایشات برای انجام عقد مراجعه کنند باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.»

تالاسمی را چگونه میتوانیم تشخیص بدهیم ؟
تالاسمی یک بیماری ارثی است و از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا میکند . آمارها نشان می دهد که هر 20 نفر یک نفر به تالاسمی از نوع مینور مبتلاست  و اگر 2 نفر با هم ازدواج کنند که هر 2 تالاسمی از نوع  مینور داشته باشند مشکلات زیادی برای بچه دار شدن در پیش روی آنها قرار خواهد گرفت و کودکشان در معرض ابتلا به تالاسمی ماژور خواهد بود..

 «افرادی که تالاسمی از نوع مینور دارند با مشکل خاصی مواجه نیستند و ژن تالاسمی در آن ها به صورت مغلوب است .اگر دختر و پسری که هر 2 این ژن را به صورت مغلوب یا مینور دارند  و با هم ازدواج کنند چیزی حدود 25 درصد احتمال اینکه فرزندشان به تالاسمی ماژور یا غالب مبتلا شود وجود دارد. ولی در صورتی که یک فرد مبتلا به تالاسمی مینور با فردی که تالاسمی  ندارد ازدواج کند چنین مشکلی به وجود نمیاد و تنها ممکن است فرزند هم مینور شود. اما اگر فردی به تالاسمی ماژور مبتلا شود با مشکلات بسیار زیادی مواجه می شود ضمن اینکه طول عمر فرد کاهش پیدا می کند و از آنجایی که تعداد نسبتا زیادی از افراد به تالاسمی مینور مبتلا هستند، غربالگری پیش از ازدواج بسیار مهم و ضروری است. اما اگر فردی دچار کم خونی و فقر آهن باشد، نتیجه آزمایش تالاسمی او با خطا همراه خواهد بود به همین دلیل قبل از انجام چنین آزمایشی باید این مسئله مورد بررسی قرار بگیرد و در صورتی که فردی به کم خونی یا فقر آهن مبتلا باشد باید تحت درمان قرار بگیرد و بعد از درمان  خود اقدام به انجام آزمایشات تالاسمی کند. »

تلقیح واکسن کزاز
تلقیح واکسن کزاز که به واکسن دوگانه بزرگسالان نیز معروف است برای خانم ها و تکرار دوز یادآور هر 10 سال یکبار اجباریست. شخصی که واکسن کزاز  را نمی زند و یادآورهای آن را انجام نمی دهد با ایجاد هر زخم کوچکی بر روی بدنش باید دچار نگرانی شود.
زدن واکسن کزاز یکی از کارهای ضروری است که هر فردی باید انرا انجام بدهد و به عنوان یک کار پیشگیری کننده از بیماری ها این کار را انجام می دهند . چنانچه فردی یادآورهای این واکسن را فراموش کرده باشد و دچار یک زخم در بدنش شود باید علاوه بر زدن واکسن کزاز اقدام به زدن سرم مخصوص هم  کند که هزینه این سرم نسبتا بالاست.برای اینکه یک اقدام پیشگیری کننده از بیماری ها وجود داشته باشد ، زدن این واکسن قبل از ازدواج اجباری است.»

آزمایشات اعتیاد
اعتیاد تاثیرات منفی بر روی افراد دارد باعث متلاشی شدن بنیان  گرم خانواده ها خواهد شد و آثار سوء آن جامعه را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.شاید همه این ها دلیل خوبی برای اجباری شدن آزمایش بررسی اعتیاد قبل از ازدواج باشد. البته افراد معتاد هزار و یک جور راه برای خودشان ابداع می کنند تا نتیجه آزمایش خود  را منفی جلوه بدهند.
 افراد که دچار اعتیاد هستند از گذشته تا به امروز کارهای زیادی را انجام می دهند تا نتیجه آزمایشاتشان را منفی جلوه دهند .امروزه انجام تقلب در آزمایش اعتیاد تقریبا به صفر رسیده است ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که منفی بودن جواب آزمایش دلیل بر عدم اعتیاد افراد نمی تواند باشد. برخی از افرادی که به مواد  حاوی مخدر اعتیاد دارند برای مدتی اقدام به ترک  این مواد مصرفی می کنند و آزمایش شان منفی می شود در نتیجه انجام آزمایش نمی تواند تضمینی برای عدم اعتیاد فرد باشد به همین دلیل افراد باید پیش از هر چیز در مورد فرد مورد نظر خود  تحقیق کنند و کارهای لازم را برای شناخت هر چه بیشتر فرد انجام بدهند. برای اینکه کسی نتواند در انجام آزمایش اعتیاد تقلب کند در گذشته با نصب آینه در جایی که فرد نمونه ادرار را برای آزمایش اعتیاد آماده می کرد امکان تقلب را کاهش می دادند بعد از آن به دلیل تقلب هایی که انجام گرفت از یک ناظر هم برای اینکار استفاده می شد که این کار هم به دلیل غیر اخلاقی بودن خیلی کم انجام می شود و امروزه دوربین های مدار بسته جایگزین های این ناظرها هستند.کارهایی هم قبل از انجام آزمایش اعتیاد به عنوان تقلب انجام می شود که برای از بین بردن هر یک از آن ها شیوه جدیدی وجود دارد.یکی از این راه ها رقیق سازی و حجیم کردن ادرار است ، و این درحالی است که حجم ادرار در قالب استاندارد موجود آزمایشگاهی قرار نگیرد تست های اختصاصی تری بر روی ادرار  افراد برای رد تقلب انجام می شود.اگر ادرار فرد بنا بر هر دلیل مشکوک به دستکاری و تقلب باشد بر روی آن تست دیگری انجام می شود این تست خطاهای آزمایش قبلی را تا حدود 99 درصد نشان می دهد و متقلبین را رسوا می کند.به تازگی روش های دیگری هم ابداع شده اند که امکان هر گونه تقلب در این ازمایش  را غیر ممکن کرده است ، چنانچه مسئولان آزمایشگاه لازم بدانند علاوه بر انجام آزمایش ادرار ممکن است آزمایش خون هم برای متقلبین انجام بدهند .»

آزمایش ژنتیک برای همه زوجین لازم نیست
انجام آزمایش ژنتیک در چند سال اخیر تبدیل به مدهای قبل از ازدواج شده است و خیلی از افراد تمایل برای انجام این قبیل آزمایش هایی دارند، البته انجام این نوع از آزمایش ها  برای زوجین اختیاری است. اما واقعا چه افرادی به انجام این  نوع آزمایش ها نیاز دارند؟
خیلی از زوج های جوان تصور می کنند که باید پیش از ازدواجشان  حتما آزمایش ژنتیک را انجام بدهند در حالی که آزمایش ژنتیک برای همه افراد ضرورت ندارد و آن چیزی که اهمیت دارد مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج است. متخصصین ژنتیک با انجام این مشاوره ها می تواند درخت ژنتیکی را طراحی کند و در صورت نیاز متخصص ژنتیک افراد را برای انجام آزمایشات ژنتیک و بررسی های بیشتر راهنمایی کنند.آزمایش ژنتیک به این معنی نیست که می توان همه ژن ها و صفات موروثی را مورد بررسی قرار داد چنین کاری تقریبا غیر ممکن است و بررسی ها  تنها در رابطه با یک بیماری خاص صورت خواهد گرفت.هدف از مشاوره و انجام آزمایش ژنتیک مشخص کردن خطر وقوع و تکرار بیماری های ارثی از نسلی به نسل دیگر است.مشاوره ژنتیک برای همه ی افراد می تواند مفید باشد ولی برای برخی از افراد ضرورتی ندارد برای مثال افرادی که تصمیم به ازدواج فامیلی دارند باید حتما این مشاوره را داشته باشند تا مشکل ژنتیکی برایشان پیش نیاید. خانم هایی که در زیر سن 18 سال یا بالای 33 سال قصد ازدواج و بارداری را دارند هم باید این مشاوره را انجام بدهند.چنانچه اختلال ژنتیکی در یکی از بستگان نزدیک یکی از زوجین یا هر دو وجود داشته باشد هم انجام این کار بسیار ضروری است.»

صداقت حرف اول را می زند
برخی اوقات مسئولان آزمایشگاه به زوجین توصیه می کنند که آزمایش سفلیس را پیش از ازدواج انجام بدهند این آزمایش در برخی موارد به ویژه در موارد مشکوک تبدیل به یک کار اجباری می شود.اما در رابطه با تست اچ. آی . وی ، آزمایش کاملا اختیاری است و برخی از زوج های جوان به صورت توافقی این آزمایش را انجام می دهند.انجام تست اچ . آی . وی اگر چه کار خوبی به نظر نمی رسد ولی نمی تواند دلیلی برای تضمین 100 در صدی عدم ابتلای افراد  باشد چرا که این ویروس وقتی وارد بدن می شود تا چندین ماه می تواند به حالت مخفی در بدن باقی بماند بدون اینکه چیزی در آزمایشات مشخص شود به چنین حالتی دوره پنجره ای می گویند.آزمایش های اچ . آی . وی می توانند فقط تنها وضعیت حدود 3 تا 6 ماه قبل افراد  را نشان بدهند و در صورت انجام رفتار های پر خطر قبل از آزمایش، مثلا یک روز قبل از آزمایش معمولا هیچ چیزی در آزمایش مشخص نمی شود و نتیجه آزمایش منفی کاذب خواهد بود پس برای اینکه خیالتان راحت شود باید به شناخت کافی از فرد برسید و تحقیقات لازم را در رابطه با پیشینه این  فرد انجام بدهید. چنانچه زوج جوان بخواهند آزمایش اچ . آی . وی  را انجام بدهند برای کاهش هزینه می توانند به کلینیک های مثلثی که زیر نظر مستقیم مراکز بهداشت و درمان  فعالیت می کنند بروند این مراکز به صورت رایگان ، بدون پرسیدن مشخصات فردی و تنها با دادن یک کد به فرد، آزمایش اچ . آی . وی و سایر آزمایش های مقاربتی را انجام می دهند.