به گزارش بهداشت نیوز،اغلب مردم حتی نوجوانان هم با استرچ مارک‌ها درگیرند، این ترک‌های سفیدرنگ پوست در 70 درصد بانوان باردار دیده می‌شود، این رگه‌های سفید گاه باعث به ایجاد افسردگی در زنان و مردان نیز منجر می‌شود.

این ترک‌های پوستی به دلیل کشیدگی لایه‌های پوست ایجادشده که با جدا شدن لایه‌هایی از پوست به دلیل چاقی، لاغری و بارداری و غیره به وجود می‌آیند.گاه این ترک‌ها به‌صورت قرمزرنگ، صورتی مایل به قرمز و قهوه‌ای یا سفید ظاهر می‌شوند؛ در ادامه مواردی را بازگو می‌کنیم که سبب می‌شوند این لکه‌ها بر روی پوست به وجود آیند.

از دست دادن وزن، بارداری، افزایش وزن، رشد ناگهانی، بلوغ و چاقی از مواردی هستند که باعثت به وجود آمدن این لکه‌ها بر پوست می‌شوند. افزایش وزن بیش‌ازحد باعث کشیدگی پوست می‌شوند و دلیل اصلی این مشکل می‌باشد؛ همچنین از دست دادن کلاژن‌ها، کمبود تغذیه، کودکانی که به‌سرعت چاق می‌شوند به این مشکل دچار خواهند شد.

این ترک‌ها معمولاً در مناطقی مانند: باسن، ران، بازوها، سینه و شکم دیده می‌شوند. حتی برخی از ورزشکاران هم دارای این ترک‌ها هستند.

توصیه‌هایی برای درمان

چند نکته مهم همچون، ماساژ پوست که موجب گردش خون منظم می‌شود و یا مرطوب نگه‌داشتن پوست؛ همچنین خورام سالم و دوری از رژیم‌های لاغری غیراصولی، استفاده از کرم‌های مخصوص شکم برای دوران بارداری، خوردن غذاهای شامل ویتامین D, C، نگه‌داشتن وزن متعادل در کنار ورزش منظم و استفاده از کرم‌های ویتامین E بهترین راه درمان برای جلوگیری از به وجود آمدن این ترک‌ها هستند.

گفتنی است راه‌های طبیعی و یا جراحی دیگری هستند که به رفع این مشکل کمک خواهند کرد؛ ماساژ مناطقی از پوست که ترک‌خورده کمک به کاهش این نشانه‌ها می‌کند. این روش بی‌خطر و کاملاً طبیعی ست و در بسیاری از افراد نتایج مثبت داده است.

استفاده از ژل آلوئه ورا، کره کاکائو، روغن اسطوخودوس و لوسیون های گیاهی بسیار مؤثر هستند؛ همچنین ویتامین k می‌تواند در درمان این ترک‌ها مؤثر باشند که در سبزی‌ها با برگ سبز، گوشت، گوجه‌فرنگی و محصولات لبنی یافت می‌شوند.

برنزه کردن طبیعی می‌تواند به کاهش این علائم‌ها کمک کند چون پس از استفاده از آفتاب پوست شما پوسته پوسته می‌شود و درنتیجه پوست جدید شما تغییر شکل می‌دهد.

از روغن کرچک هم می‌توانید استفاده کنید نقطه موردنظر را پس‌ازآنکه به این روغن آغشته کردید با پلاستیک بپوشانید و آن‌ها را برای 1 ساعت گرم نگه‌دارید. پارگی‌هایی که در پوست رخ می‌دهد در زبان لاتین استرچ مارک نامیده می‌شود.

در مورد مقابله با این مشکل اصلی‌ترین و مؤثرترین راه کم کردن از روند افزایش و یا کاهش وزن است به این معنی که افزایش و کاهش وزنی که در برنامه دارید را معقولانه و با شتاب مناسب پیاده کنید.

زمانی که شما در طول مدت‌زمان کوتاه افزایش و یا کاهش وزن زیادی را تجربه می‌کنید املا با عوارضی همانند پارگی‌های شدید پوستی و یا چین چروک خوردن پوست دست‌به‌گریبان خواهید بود و از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که افزایش وزن زیاد در مدت کم هرگز نمی‌تواند درنتیجه تشدید پروتئین‌سازی در توده‌های عضلانی رخ‌داده باشد و در اغلب موارد آبی است که در بدن و در زیرپوست جمع می‌شود و پس از مدتی که این عوارض را بر جای گذاشت دوباره از بدن دفع شده و شمارا عزادار حجم ازدست‌رفته خواهد کرد.

این مسئله در مورد کاهش وزن نیز شدیداً صدق می‌کند به این معنی که وزن ازدست‌رفته در این مدت که ناشی از دفع آب بوده از سویی با چین خوردن پوست همراه بوده و از سوی دیگر پس از مدت کوتاهی با بازگشت وزن مواجه خواهید شد.

دلیل اصلی استرچ مارک

دلیل اصلی بروز این پارگی‌ها در پوست ازهم‌گسسته شدن و پاره شدن رشته‌های کلاژن است به این معنی که این رشته که در پوست بدن وجود داشته و خاصیت ارتجاعی پوست را رقم می‌زنند به دلیل افزایش/کاهش ناگهانی و شدید حجمی که شما رقم‌زده‌اید توان و طاقت ارتجاع خود را ازدست‌داده و از هم جدا می‌شوند و نتیجه نیز به‌صورت پارگی‌های گاهی شدید پوستی رخ می‌نماید.

زمانی که زنان باردار شده و با افزایش محسوس و فوری حجم شکم روبرو می‌شوند نیز پارگی پوستی درنتیجه از هم گسستن رشته‌های کلاژن رخ می‌دهد.

ژنتیک

صدالبته در این میان به ژنتیک هم باید اشاره‌ای کرد به این معنی که برخی از افراد به دلیل دارا بودن ژنتیک برتر از چنین پارگی‌هایی در امان هستند و رشته‌های کلاژن و پوست آن‌ها مقاوم‌تر از حد معمول عمل می‌کند.

توصیه

عمل کردن به این توصیه‌ها قطعاً و یقیناً شمارا در مهار پدیده پارگی پوست و در پیشگیری از بروز این پدیده یاری خواهد کرد:

1-ماساژ دادن پوست بدن و ناحیه پاره شده پوست با کرم‌ها و روغن‌های گیاهی تا حدود زیادی به برطرف شدن این عوارض کمک خواهد کرد. برای مثال می‌توانید از انواع کرم ضد ترک آنتی استرچ مارکاستف ترک‌های حاصل از بازشدگی پوست (براثر چاقی و لاغری و…) را کاهش می‌دهد و استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست افزایش میابد و درنتیجه نرم و صاف می‌شود.(هرروز صبح و شب بر روی پوست خود ماساژ دهید.)

2-در برخی موارد کیسه کشیدن به بدن در حین دوشی که روزانه می‌گیرید با زدودن لایه‌های مرده پوست به شادابی پوست و به بهتر شدن اوضاع پوست پاره شده کمک خواهد کرد.

3-ماساژ دادن پوست با روغن‌های ویتامین e نیز به بهبود وضعیت پارگی‌های پوستی کمک خواهد کرد همچنین از این کرم‌ها و روغن‌ها پس از دوش گرفتن می‌توانید استفاده کنید به این معنی که نواحی عارضه دیده را با این پمادها و کرم‌ها ماساژ دهید.

4-با مشورت پزشک خود می‌توانید در مواردی که عارضه حاد است از کرم‌های tretinoin استفاده کنید از این پماد برای درمان آکنه و پیری پوست استفاده می‌شود.

5-از غذاهایی که حاوی ویتامین‌های a,e,c هستند در طول روز استفاده کنید و توجه داشته باشید که این مواد غذایی سالم و تازه باشند.این ویتامین‌ها برای تولید شدن رشته‌های کلاژن در بدن الزامی هستند و ازاین‌رو در صورت لزوم می‌توانید از مکمل‌های غذایی حاوی این ویتامین‌ها هم استفاده کنید.

6-از غذاهایی که حاوی روی هستند نیز می‌توانید استفاده کنید و صدالبته در این میان می‌توان استفاده از مکمل‌های حاوی روی را نیز توصیه کرد.در این میان می‌توان استفاده از اسیدهای چرب ضروری که امروزه به‌صورت مکمل‌های غذایی نیز تهیه‌شده و روانه بازار شده است را نیز توصیه نمود.

7-زدودن آب بدن و کم‌آبی شدید نیز به‌مرورزمان به این عوارض و به از بین رفتن سلامت پوست می‌انجامد و ازاین‌رو مصرف آب کافی در طول روز را نیز برای سلامت پوست می‌توان الزامی دانست.

8-در صورت لزوم از روش‌های نوین درمان که لیزر یکی از این نمونه‌هاست برای درمان این عوارض هم می‌توان بهره برد ولی در اغلب موارد بدون استفاده از روش‌های درمانی و تنها با به کار بستن توصیه‌های مذکور می‌توان این عوارض را از بین برد.

پیشگیری

بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع کنترل اضافه‌وزن و چاق شدن می‌باشد؛ یعنی اگر به‌مرور زمان افزایش وزن پیدا کنید دیگر این ترک‌ها ایجاد نمی‌شود.